Jak opravit díru v sádrokartonu?

Zde jsou nástroje a materiály, které potřebujete, abyste se naučili, jak opravit díru v sádrokartonu.

Co je sádrokarton?

Sádrokarton – také známý jako sheetrock nebo sádrokarton – je materiál, který stavitelé používají k zapouzdření dřevěných rámů a izolace ze skelných vláken ve stěnách a stropech. Výrobci vyrábějí sádrokartonové panely ze sádry (dihydrát síranu vápenatého), které mají na obou stranách listy papírových krytin. Papír zachovává tvar desky, takže ji montéři mohou připevnit ke stěně pomocí šroubů do sádrokartonu nebo jiných spojovacích prvků. Přestože jsou desky sádrokartonu univerzálními krycími materiály, jejich vnější papírová vrstva je křehká a může být náchylná k občasným promáčknutím a poškrábání.

6 nástrojů potřebných k opravě díry v sádrokartonu

Oprava poškozené sádrokartonové desky vyžaduje specifické nástroje. Zde jsou základní položky vybavení, které budete potřebovat k dokončení projektu:

1. Pila na sádrokarton : Pila na sádrokarton nebo pila na sádrokarton je lehký nástroj s vroubkovaným ostřím pro řezání malých částí sádrokartonu. Čepel nástroje končí jemným hrotem, který poskytuje výjimečnou kontrolu při řezání do zdi. Při použití pily na sádrokarton pracujte pomalu a zastavte, když narazíte na odpor, abyste se vyhnuli instalatérským a elektrickým drátům skrytým za sádrokartonovou stěnou.

2. Šroubovák na sádrokarton : Na rozdíl od jiných elektrických vrtaček nebo příklepových vrtaček má šroubovák na sádrokarton speciální vrtáky, které uvolní šroub dříve, než propíchne papírový povrch sádrokartonu. Tato funkce vytváří profesionálnější konečný produkt a snižuje potřebu sádrokartonové pásky nebo spojovací pásky k zakrytí nedokonalostí.

3. Šrouby do sádrokartonu : Tyto kovové šrouby s křížovou hlavou použijte, když připevňujete panely sádrokartonu k rámovým trámům nebo trámům. Existují dva hlavní druhy šroubů do sádrokartonu – typ S a typ W. Při připevňování sádrokartonu ke kovovým trámům použijte šrouby typu S a při vrtání do dřevěného rámu použijte šrouby typu W.

4. Tmelový nůž : Použijte tento plochý ruční nástroj k nanášení stěrky nebo sádrokartonové hmoty na poškozenou oblast stěny. Pomocí nože na tmely (známého také jako nůž na sádrokarton nebo lepicí nůž) seškrábněte tenkou vrstvu spárovací hmoty přes otvory po hřebících nebo hlavách šroubů, čímž vytvoříte hladký a konzistentní povrch stěny .

5. Brusná houba : Brusnou houbu můžete použít mokrou nebo suchou; mokré broušení však účinněji změkčí bláto ze sádrokartonu a vytvoří méně prachu při práci. Při práci v úzkých rozích, například tam, kde se stýkají stěny a stropy, používejte místo brusného papíru brusnou houbu. Používejte ochranné brýle, protiprachovou masku nebo jiné bezpečnostní vybavení, které ochrání vaše oči a plíce před škodlivým prachem.

6. Pracovní nůž : Použijte ostrou, zasouvací žiletku pracovního nože k přesným řezům do sádrokartonu. Použijte tužku a rámovací čtverec k rozložení linií vašeho řezu. Potom rychle přesuňte pomocný nůž podél okraje úrovně nebo čtverce, abyste nakrájeli papír podél linie rozvržení. Dále ohněte sádrokartonovou desku v obou směrech, abyste vytvořili rovný okraj podél linie řezu.

4 Materiály potřebné k upevnění díry v sádrokartonu

Než začnete s opravou sádrokartonu, shromážděte tyto základní materiály:

1. Spárovací hmota : Tento roztíratelný sádrový materiál, známý také jako bláto, má střední konzistenci. Spárovací hmotu použijte k vyhlazení a utěsnění hran a rohů nového nebo poškozeného povrchu sádrokartonu, k opravě prasklin v papírové pásce na sádrokarton nebo k vmíchání odbarvené záplaty na sádrokarton do okolní sádrokartonové desky. Všimněte si, že spárovací hmota potřebuje dvacet čtyři hodin na zaschnutí, než budete moci povrch brousit nebo na něj natírat .

2. Brusný papír : Většina profesionálů doporučuje používat na sádrokartonové desky brusný papír o zrnitosti 100 nebo 120, protože škrábance, které tyto materiály způsobují, jsou malé a nevýznamné. Pomocí brusného papíru vyhlaďte sádrokartonové desky kolem vnějších okrajů záplaty nebo vyhlaďte hrbolky v poslední vrstvě bláta kolem záplatované oblasti.

3. Sheetrock : Výrobci vyrábějí desky ze sádrokartonu nebo sheetrocku v běžných rozměrech čtyři stopy na šířku a osm stop na délku. Sádrokartonové desky jsou typicky půl palce silné; existují však také speciální tloušťky nebo povrchové úpravy, které splňují specifické stavební předpisy nebo strukturální požadavky. Vzhledem k tomu, že sheetrock je přirozeně ohnivzdorný, mohou stavitelé přidat více vrstev sádrokartonu na strategických místech, aby se zlepšila reakce konstrukce na požár budovy.

4. Stěrka : Stěrka na bázi sádry je určena k opravě malých děr a škrábanců v sádrokartonu. Pomocí špachtle naneste špachtli na stranu otvoru a přetáhněte ji, dokud špachtle zcela nevyplní poškozenou oblast. Spackle zaschne a ztvrdne do třiceti minut. Poté můžete obrousit všechna nerovná místa a natřít plochu tak, aby ladila s okolní stěnou.

Jak opravit díru v sádrokartonu

Po shromáždění potřebných nástrojů a materiálů použijte vhodnou metodu k opravě sádrokartonu v závislosti na tom, zda je váš otvor malý nebo velký:

  • Praskliny nebo nedokonalosti zakryjte spárovací hmotou nebo stěrkou . Pokud se první vrstva sádrokartonového bláta nebo směsi smrští a praskne, naneste druhou vrstvu, abyste zakryli případné nesrovnalosti. Můžete také použít spárovací hmotu k zakrytí jakýchkoliv otvorů pro šrouby nebo přimíchat záplatovanou plochu do zdi. Použijte špachtli k zakrytí malého otvoru po hřebíku nebo připínáčku pro rám. Tenká vrstva spárovací hmoty je nejúčinnějším materiálem pro fixaci švů a rohových lišt na sádrokartonových spojích.
  • Drobná poškození opravte pomocí opravné sady pro sádrokartonové desky . Jakýkoli otvor větší než čtyři palce bude vyžadovat opravnou sadu nebo náhradní kus sádrokartonu. Železářství prodávají opravárenské sady, které obsahují stěrku, tmel a samolepicí síťovinu. Některé sady mohou obsahovat sádrokartonovou směs, kterou můžete použít k smíchání opravené oblasti se stávající sádrokartonovou stěnou. Obecně platí, že sadu na opravu sádrokartonu byste měli používat pouze v případě, že opravujete poškozenou oblast o průměru čtyři palce nebo menší.
  • Vyměňte poškozené části za nové sádrokartonové desky . V případě velké díry nebo rozsáhlého poškození vodou je nutné při opravě použít nový kus sádrokartonu. Použijte tužku a rámovací čtverec k nakreslení čtverce kolem oblasti poškozené sádrokartonové desky. Poté sádrokartonovou pilou odřízněte okraje otvoru. Alternativně použijte vyhledávač svorníků k označení vertikálních rámových prvků a poté pomocí těchto kolíků připevněte svůj nový kus sádrokartonu. Pokud poškození sádrokartonu nedosahuje obou sloupků, můžete za sádrokartonovou desku připevnit malou podpůrnou desku, kterou můžete použít jako podklad. Tato podložka vám poskytne povrch, ke kterému můžete připevnit náhradní sádrokartonový kus pomocí šroubů do sádrokartonu. Odřízněte kus nové sádrokartonové desky a připevněte jej ke zdi. Naneste finální vrstvu spárovací hmoty nebo sádrokartonové pásky, aby se oblast kolem opravné záplaty propojila.

Také se můžete inspirovat videem níže: