Pokud jste kutilem téměř jakékoli úrovně, je pravděpodobné, že budete někdy potřebovat vědět, jak vrtat do betonu nebo zdiva. Ať už montujete police na stěnu garáže ze škvárového bloku, instalujete okenní krabici na cihlovou dýhu nebo štuk nebo montujete venkovní osvětlení na kámen, musíte vědět, jak vrtat do betonu.
Někteří z nás si možná pamatují doby před elektrickým nářadím, kdy vrtali otvory do zdiva a betonu. A není to tak dávno, co každá větší zednická práce měla kováře na ručním topení a přeostřování dlát. (Byly tam také specializované brousky na ruční pily, ale to je jiný příběh).
A v našem věku nástrojů s mikročipy máme štěstí, že si to nepamatujeme, protože poslední věci, kterými bylo vrtání betonu před elektrickým nářadím, byly rychlé nebo snadné.
Tenkrát byl nejlepší vrták na beton (a jediný) vrták z tvrzené oceli, perlík a síla ruky, kterou Thor obdivoval. Udeřte udidlo jako hřebík, otočte udidlo o čtvrt otáčky, opakujte. Některé hroty bitů měly hvězdicový vzor podobný tomu, co bychom dnes nazvali bit SDS. Jiné byly spíše v duchu toho, co bychom nazvali „studeným sekáčem“.
Zatímco proces zůstává nezměněn – rozdrťte beton, odstraňte prach z otvoru – nástroje se zcela jistě změnily.
Nejlepší vrtáky do betonu
Nejlepší vrtačka do betonu je dnes jedním ze dvou nástrojů: vrtací kladivo nebo vrtací kladivo. Oba dělají v podstatě totéž, ale jsou to velmi odlišné nástroje.
Příklepová vrtačka nebo rotační kladivo?
Příklepová vrtačka
Pravděpodobně jste si všimli, že si můžete koupit akumulátorovou vrtačku/šroubovák nebo sadu vrtačky/šroubováku, kde přiložená vrtačka má funkci vrtání s příklepem. Pokud si budete pořizovat akumulátorovou vrtačku/šroubovák, je vhodné pořídit si funkci vrtání s příklepem. I když to teď nepotřebujete, je pravděpodobné, že budete.
Způsob fungování příklepové vrtačky spočívá v kombinaci vibrací s kroucením typického vrtáku. Skutečná část, která vibruje, se nazývá gubbins. Představte si gubbiny jako dva pokerové žetony, které se o sebe třou vysokou rychlostí. To vytváří dostatečné vibrace (a hluk; jsou to hlasité a kňučící nástroje), aby ocelový vrták rozdrtil tvrdý materiál před sebou a aby ho drážky vyprázdnily.
Příklepová vrtačka je primárně určena pro příležitostné vrtání a menší otvory – představte si plastové kotvy a šrouby (řekněme pro okenice nebo vedení koaxiálního kabelu) nebo šrouby do betonu #10.
Rotační kladivo
Vrtací kladivo je tím, čím chce příklepová vrtačka být, až vyroste. A jakmile jeden použijete, pravděpodobně budete chtít nechat svou příklepovou vrtačku ve zpětném zrcátku.
Vrtací kladivo funguje jako sbíječka, která se kroutí: Bit se vratně pohybuje (tj. pohybuje se dopředu a dozadu lineárním způsobem). Je také hladší na ovládání, vrtá rychleji, vrtá větší otvory a je řádově tišší.
Samozřejmě je to dražší (i když ne moc na kabelový model), stejně jako bity. Existuje několik menších akumulátorových nástrojů, které jsou cenově dostupné a fungují na bateriové platformě, kterou již možná máte.
I když se to může zdát hloupé, hlavní průmyslová klasifikace pro rotační kladiva má tendenci být podle hmotnosti a velikosti sklíčidla (nebo „držáku bitů“) – 5 liber, 10 liber atd. Čím těžší je nástroj, tím více toho dokáže, protože velikost součástí, které to dělají, se stává masivnější, jak se zvyšuje kapacita nástroje.
Pro 99 % vrtání po celém domě zvládne nástroj v rozsahu 5 liber s držákem bitů ¾ palce téměř vše, co budete potřebovat, od předvádění po vrtání.
Jaký je nejlepší vrták do betonu?
I když je mezi bity pro obecné použití velká parita, existuje mnoho faktorů, které určují „nejlepší“, mnohé z nich jsou subjektivní a situační. Možná lepší odpovědí na tuto otázku je, že „nejlepší“ kousek je ten, který potřebujete k dokončení práce. (To znamená, že někdy může být těžké rozeznat rozdíl mezi bity.)
Obecně řečeno, příklepové vrtáky vypadají jako typické spirálové vrtáky s hrotem karbidové šipky na špičce a těsnějším drážkováním. Díky hladké stopce je lze použít pouze s příklepovou vrtačkou a jejím 3-čelisťovým sklíčidlem.
U vrtacího kladiva se bit nazývá SDS Plus. Tento systém drážkového pohonu využívá silný konec bitu a drážky, ve kterých se bit pohybuje. Jsou dražší a vydrží déle než příklepové vrtáky.
Tipy na nástroje
- Při upevňování do cihel nebo tvárnic je vhodné umístit kotevní prvek nebo štít do maltové spáry mezi bloky.
- Chcete-li umístit něco tam, kde to potřebujete, řekněme držák police, nejprve vyvrtejte vodicí otvor a použijte tužku nebo šídlo
nebooznačte beton, kde by měl otvor zarovnat. Pomocí držáku nebo závěsu na hadice z obchodu vyrovnejte otvory s maltovým spojem. - Začněte pomalu vrtat. Základní funkcí těchto nástrojů – na rozdíl od většiny ostatních – je způsobovat vibrace , takže držení špičky na tečce tužky vyžaduje pomalý, metodický začátek, dokud vrták nevyhloubí začátek díry. Stačí pár zmáčknutí spouště.
- Nechte nástroj dělat práci. Nemůžete přitlačit silněji, než je beton hustý. Držte se pevně a používejte obě ruce, kdykoli je to možné. Bity se mohou zachytit o kamenivo v betonu a zkroutit se. Čím silněji stisknete, tím tvrději musí nástroj pracovat.
- Vyfouknutí otvoru stlačeným vzduchem je obecně vhodné a někdy i nutné. Pokud nastavujete olověný lag štít (aka zátka) nebo malý plastový štít, snáze vklouzne do otvoru, ve kterém nezůstal žádný prachový prach.